Portugalský vodní pes má velice zvláštní strukturu srsti. Svou texturou se podobá lidskému vlasu a je vždy bez podsady. Nikdy nelíná a neustále dorůstá stejně jako vlasy. Z tohoto důvodu je toto plemeno často chováno v rodinách astmatiků nebo alergiků. Pokud máte v rodině takto postiženého člena a uvažujete o koupi psa, je nutné nejprve vyzkoušet, jak nemocný organismus zareaguje na přítomnost zvířete. Pobyt alergika se psem v malém prostoru (např. v autě) dá zavčas odpověď na otázku, zda bude možné si psa pořídit nebo ne, aniž by došlo ke koupi a později případnému vracení štěněte, což může být velká psychická zátěž nejen pro psí miminko, ale i postiženého člověka, který ke štěněti přilne a těžko se bude loučit!

Srst tohoto plemene je zvláštní především svou texturou, neustálým dorůstáním a chybějící podsadou díky níž nelíná. Každý si může vybrat ze dvou druhů srsti:

 


WAVY

– což je dlouhá, mírně zvlněná srst, která dodává obličeji portíka (při tradičním lvím střihu) výraz rockového zpěváka :)

porugalský vodní pes

foto: Charlie

 

 

CURLY

– což je, jak již název napovídá, srst kudrnatá. Tento druh srsti je velice populární v Americe a Kanadě, protože se lépe tvaruje do retriever střihu.


Obě varianty se chovají společně a tak se ve vrhu mohou objevit štěňátka s oběma druhy osrstění. 


eldorado

foto: Nádherný "curlík " ve lvím střihu Eldorado Jemalle Lenky Markovičové

 

Úprava není složitá a zvládne ji (oproti například pudlovi) i laik a to i výstavní střih. Je na vašem rozhodnutí jak chcete svého psa upravit. Pokud ovšem plánujete výstavy je váš výběr takřka nulový. V Evropě i jinde ve světě je uznáván pouze klasický „lví“ střih. Vyjímkou je Amerika a Kanada, kde je uznávaný a velice oblíbený tzv. retriever střih.

 

LVÍ STŘIH

– vychází z potřeb starých rybářů. Přední část těla zarostlá až k poslednímu žebru, aby srst chránila plíce před prochladnutím a zadní polovina hladce oholena, aby umožňovala pohodlné plavání. Špička ocasu opatřena „vlaječkou“ ze srsti a oholený čenich. Spoustě lidí se z počátku nelíbí, ale kdo si někdy poňuňal holou prdelku, tak už nechce jinak :-)

 

RETRIEVER STŘIH

– populární a uznávaný pouze v Americe a Kanadě.Tamní standard uvádí, že je to srst zcela ostříhána, případně ponechána na délku 1palce (2.54 cm) což je zaručeně velice praktické a jednoduché na údržbu, ale již při letmém pohledu na obrázky tamních výstavních jedinců je každému jasné, že se z výše popsaného jednoduchého střihu postupem času stala celkem složitá záležitost, kdy je pes krásně doslova vymodelován a není nepodobný velkému bišonku.

 

Celkově péče o srst není nijak složitá, ale vyžaduje pravidelnost. Stejně jako každý z nás si pravidelně denně češe vlasy, je nezbytně nutné alespoň jednou týdně řádně pročesat portíkovi kožíšek. Práce je o to snazší, že musíte učesat jenom jednu polovičku psa. Čas od času je potřeba prohlédnout uši a vytrhat z nich srst aby se nezanítily.

p.s. Na obrázcích jsou jen černí hafani pro větší názornost a ne proto, že bychom chtěli ostatní barvy diskriminovat

Autorka textu: Pavlína Vazdová


 
Tvorba stranek pro chovatele