Povaha

Portugalský vodní pes je oddaný a přiměřeně energický člen rodiny, který  dokáže být nebývale něžný. Obzvláště ve vztahu k dětem je láskyplnost sama. Člověk ale musí počítat s tím, že se jedná o původně pracovní plemeno, které díky relativně krátké době „moderního“ vedení chovu si stále zachovává své původní vlastnosti.Tvrdost, utvrzená stovkami let práce v průplavech, vysoká inteligence, samostatnost a bujnost tohoto plemene z něho dělá vynikajícího partnera pro aktivnější rodinyí. Na druhou stranu pro něho není problém si po aktivně prožitém dni lehnout k páníčkovi či paničce na gauč a slastně pochrupovat v těch nejroztodivnějších pozicích. (Porti totiž spí většinou různě rozpláclý jako žába, se zadníma nohama nataženýma dozadu, nebo rozvalený na zádech či „do vrtule“, kdy má přední nohy vpravo a zadní natažené na levé straně těla)
Každopádně je nutné počítat s tím, že portugalský vodní pes je aktivní (ale ne hyperaktivní) pes vyžadující smysluplnou činnost a úzký kontakt s rodinou. Pokud neposkytneme tomuto plemeni pravidelné vycházky, zajímavé hry nebo výcvik (agility, poslušnost, vodní práce, stopování apod.) počítejte s nepříjemnostmi. Bude-li se nudit, zajistí si vlastní program, který může být díky inteligenci i aktivitě plemene velmi vynalézavý a věřte že ne vždy pro člověka akceptovatelný. Portugalský vodní pes je pes s neustále dobrou náladou a velice osobitým smyslem pro humor, takže je nutné aby podobné vlastnosti měl i jeho pán. Je rád ve středu dění a s nadšením se účastní všech rodinných aktivit, sedánek i výletů. S nadšením též většina zástupců tohoto plemene požírá nejroztodivnější více i méně poživatelné předměty (chlebem počínaje a teploměrem konče). Obzvláště v kurzu jsou části oděvů, povlečení apod.
Od členů své „smečky“ ovšem očekává lásku a porozumění. Je to tak trochu pes jednoho pána, tudíž opravdu plně bude poslouchat jednoho člověka, ale ostatní členy rodiny bude milovat a respektovat. Zkrátka toto plemeno potřebuje člověka k pevnému svazku, ale je loajální ke všem „členům posádky“! Dalo by se říci, že portugalský vodní pes je naprostý prototyp rodinného psa naší doby – nekonfliktní pohodář, aktivní, vhodný k mnoha aktivitám stejně jako k mazlení. Jako sportovce jej vidím ve většině disciplin spíše pro radost z pohybu a úspěchy na oblastní úrovni než pro vrcholové soutěže (i když čest vyjímkám). Výborně se uplatňují na pozici asistenčních psů různého zaměření, včetně průvodce autistických lidí, či cukrovkářů.
Autor textu : Pavlína Vazdová

 
Tvorba stranek pro chovatele